تامین برق سالم در تجهیزات حساس بیمارستانی

تامین برق سالم در تجهیزات حساس بیمارستانی

تاريخ:بيست و هشتم شهريور 1396 ساعت 10:34   |   کد : 32   |   مشاهده: 703

با توجه به مشکلات فنی و اجرایی موجود در شبکه ی برق سراسری کشور در خصوص تأمین برق، همیشه امکان بهره برداری از برق مناسب شهری برای تجهیزات الکتریکی میسر نیست. لذا مصرف کنندهها با توجه به اهمیت کاربری هرکدام از تجهیزات الکترونیکی مورد استفاده، باید از یکی از تجهیزات پشتیبان برق بدون وقفه  استفاده نمایند.

دستیابی به برق سالم از مهمترین موارد در کارایی موثر و مفیدتر تجهیزات پزشکی است. برق سالم در مصارف حساس باید دارای سه خصوصیت زیر باشد:

ولتاژ سالم (Clean)

ولتاژ تثبیت شده (Stability)

ولتاژ پایدار و پیوسته (Continues)

با توجه به مشکلات فنی و اجرایی موجود در شبکه ی برق سراسری کشور در خصوص تأمین برق، همیشه امکان بهره برداری از برق مناسب شهری برای تجهیزات الکتریکی میسر نیست. لذا مصرف کنندهها با توجه به اهمیت کاربری هرکدام از تجهیزات الکترونیکی مورد استفاده، باید از یکی از تجهیزات پشتیبان برق بدون وقفه  استفاده نمایند.

 

 

 

Tameen_barghe_salem197.jpg

 

 

 

منبع تغذیه بدون وقفه (Uninterruptible Power Supply)

منبع تغذیه بدون وقفه یا UPS دستگاهی الکترونیکی است که بین منبع برق ورودی و بار به منظور تأمین برق سالم و پیوسته برای دستگاههایی که به اختلالات موجود در شبکه و قطع برق حساسند یا قطع برق درآنها موجب صدمات مالی و جانی ثانویه خواهد شد، متصل می شود.

استفاده از UPS در خصوص کلیه تجهیزات تشخیصی و درمانی حساس و حیاتی موجود در بخش های مختلف بیمارستان که دارای شرایط زیر می باشند الزامی است :

1. تجهیزات درمانی که قطع برق منجر به قطع فرآیند درمان حیاتی و یا ایجاد صدمات جدی برای بیمار،کاربر و سایر افراد می گردد.

2. تجهیزات تشخیصی که قطع برق باعث از دست رفتن نمونه یا اختلال جدی در روند درمانی وابسته به آن تجهیزات می شود مانند اتوآنالایزرها موجود در ICU

3.کلیه تجهیزات پزشکی حساسی که قطع برق موجب خرابی و یا بروز مشکل در خود آن تجهیزات یا لوازم جانبی آنها می گردد مانند MRI

 

Online Double Conversion

این نوع UPS جدیدترین و پیشرفته ترین تجهیز استاتیکی موجود برای پشتیبانی و اصلاح برق می باشد. در این دستگاه، ابتدا توان AC ورودی توسط یکسوساز (رکتیفایر) به DC با ولتاژ مناسب به منظور شارژ باتریها تبدیل میشود و همزمان این سطح ولتاژ توسط اینورتر به ولتاژ ACسینوسی و مطلوب مصرفکننده تبدیل می شود.

تکنولوژی UPS ها با توجه به میزان ایزولاسیون و توانایی در بهبود و اصلاح اغتشاشات برق شهر دارای کلاسبندی های متفاوتی می باشند. تکنولوژی استاتیکی Online Double Conversion به دلیل حفاظت بالا و توانایی در اصلاح تغیرات فرکانسی و اعوجاج ولتاژ برق شهر و عدم انتقال این مشکلات به مصرف کننده دارای کلاس کاری VFI (Voltage Frequency Independent) است. این کلاس کاری بالاترین سطح کلاس کاری UPS ها است و در تکنولوژی های استاتیکی دیگر وجود ندارد.

 

معیارهای انتخاب UPS استاتیکی Online Double Conversion

 تکنولوژی ساخت مبدل AC به DC (رکتیفایر) :

1-تریستور (SCR=Silicon Controlled Rectifier)

2- آی جی بی تی IGBT(Isolated Gate Bipolar Transistor)

تکنولوژیIGBT از SCR جدیدتر است و سرعت سوئیچ کردن آنها بسیار بالاتر است درنتیجه هارمونیک برگشتی به شبکه برق کمتر خواهد شد. بنابراین تکنولوژی مناسب جهت ساخت رکتیفایر تکنولوژی IGBT است.

 

میزان THDi

Total Harmonic Distortion در واقع میزان شباهت سیگنال مربوطه به یک سیگنال سینوسی کامل و صحیح است. مقدار این پارامتر برای جریان ورودی UPS باید کمتر از 3% باشد.

 

ضریب توان (Power Factor)

ضریب توان جریان مقدار ایده آل PF عدد 1 است.

مشخصات شارژر UPS

رگولاسیون ولتاژ متناسب با مصرف کننده

رگولاسیون فرکانس خروجی متناسب با تجهیز مورد نظر

قابلیت کنترل از راه دور و remote monitoring

 

تکنولوژی دینامیکی یا Rotary در UPS

در این نوع تکنولوژی به جای استفاده از مدارات سوئیچینگ، موج سینوسی توسط ماشینهای الکتریکی پرقدرت تولید میشود.

باتوجه به پیشرفت تکنولوژی تجهیزات پزشکی به کار رفته در بیمارستانها و مراکز درمانی و حساسیت بالای آنها به عنوان سرمایه بیمارستانی، تکنولوژی استاتیک UPS به دلیل برخی از محدودیتها پاسخگوی حفاظت همه جانبه نبود. همچنین به دلیل عدم استفاده از مدارات سوئیچینگ با طول عمر کوتاه، در تکنولوژی دینامیک مقدارMTBF حدود 1،380،000 ساعت است (این عدد در UPS استاتیکی با کیفیت بالا، حدود 200،000 ساعت می باشد). کلاسکاری این نوع UPSها نیز بالاترین کلاس کاری یعنی VFI است.

 

طراحی مرکزی

فضای درمانی

افزایش طول عمر دستگاه های پزشکی و بیمارستانی

نگهداری متمرکز

داشتن ضریب امنیت بالاتر

کیفیت بالاتر برق بیمارستان

امکان هم زمانی و هم توانی با دیزل ژنراتورها

پایین آوردن هزینه های برق و تلفات برق مصرفی

کاهش هزینه های مربوط به بسترسازی الکتریکی و فیزیکی

تامین قطعات یدکی و هزینه های دوره ای و افزایش تعداد تجهیزات پزشکی

 

برای فایل PDF بر روی آیکون کلیک نکنید

http://nano-fibers.ir/News/1/32
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

آگهی